ROBERTO MANCINI

  • DATE OF BIRTH

    27/11/1964

  • COUNTRY OF BIRTH

    ITALY

  • STATUS

    -

  • CLUB

    -

  • PREMIER LEAGUE SEASONS

    4

Premier League Management Record
Matches W D L GF GA Pts Win %
133 82 27 24 255 111 273 62.0
Management Career
Premier League Clubs Manchester City
Champions

2011/12

Manager of the Year -
Manager of the Month

December 2010, October 2011

Other Honours

Fiorentina
  Coppa Italia: 2000/01

Lazio
  Coppa Italia: 2003/04

Inter Milan
  Coppa Italia: 2004/05, 2005/06
  Serie A: 2005/06, 2006/07, 2007/08

Manchester City
  FA Cup: 2010/11
  Community Shield: 2012

Career Summary

Roberto Mancini guided Manchester City to their first Barclays Premier League title in a thrilling climax to the 2011/12 season, which was decided in the final few minutes as Sergio Aguero fired home the decisive goal in their 3-2 victory over Queens Park Rangers on the final day.

The Italian’s finest achievement in English football to date came two-and-a-half years after being appointed as Man City manager, when he replaced Mark Hughes in December 2009. However, exactly one year on from winning the title he was relieved of his duties after losing to Wigan in the FA Cup Final.

Mancini had already won the FA Cup in his tenure at the Etihad Stadium during the 2010/11 season and, prior to the club’s maiden Premier League title, he led his side to a fifth place finish in 2009/10 and third place the following season, which ensured that they qualified for the UEFA Champions League.

The former Italy international had previously played in the Premier League for Leicester City in 2001, towards the end of a glittering playing career that saw him score 206 goals in over 700 domestic and European appearances for Bologna, Sampdoria and Lazio.

Mancini’s previous managerial job was as head coach of Serie A giants Inter Milan. He won three consecutive league titles and two Italian Cups during his time in charge. On English shores, he has also won the Manager of the Month award twice, in December 2010 and October 2011.

Playing Career
Clubs

Bologna: 1981-82
Sampdoria: 1982-97
Lazio: 1997-01
Leicester City: 2001

Share this page